• Plán činností školy protidrogovej politiky vlády SR v rámci Nitrianskeho kraja

• 1. Problematika prevencie je zapracovaná do plánu práce predmetových komisií a do plánov práce triednych učiteľov.
        2. Učitelia denne kontrolujú plnenie a dodržiavanie školského poriadku žiakmi, žiaci a rodičia boli podrobne o ňom informovaní. Školský poriadok školy obsahuje konkrétne postupy pri neospravedlnenej absencii, nosení a požívaní drog (vrátane fajčenia a alkoholu) a šikanovaní.
        3. Danej problematike sa venuje pozornosť aj na vyučovacích hodinách dejepisu, etickej výchovy, náboženskej výchovy, občianskej náuky priamo a na ostatných hodinách ako výchovné ciele v zmysle plánu práce školy.
        4. Aktívne sa spolupracuje s rodičmi pri riešení výchovných problémov, vedie sa evidencia študentov s poruchami v správaní, venuje sa im špeciálna pozornosť (triedni učitelia, vedenie školy, výchovný poradca, špeciálny pedagóg, sociálny pedagóg a v prípade záujmu a potreby spolupracujeme s KPPP v Nitre, prípadne s CPPP v Leviciach).
        5. Evidujú sa žiaci so špeciálnymi schopnosťami a potrebami a triedni učitelia im venujú individuálnu pozornosť (v prípade potreby aj výchovný poradca, špeciálny pedagóg, sociálny pedagóg a vedenie školy).
        6. Organizujú sa rôzne aktivity k efektívnemu využívaniu voľného času (viď odpočet úloh Národného programu boja proti drogám).

Plán úloh
        Národného programu boja proti drogám

1.  Problematika prevencie je zapracovaná do plánov práce triednych učiteľov, predmetových komisií.
        2. Je zapracovaná do učebných osnov vyučovacích predmetov: náboženská výchova, etická výchova, občianska náuka, telesná výchova priamo aj do ostatných predmetov ako výchovno-vzdelávacie ciele.
        3. Je súčasťou práce triednych učiteľov, denne sledujeme žiakov školy, ich správanie, postoje, prítomnosť na vyučovaní a dodržiavanie Školského poriadku školy, kde je zakotvený zákaz nosenia, prechovávania a užívania drog. Triedni učitelia realizujú so žiakmi riadené rozhovory a aktivity na triednických hodinách na získanie dôležitých návykov.
        4. Pripomíname si Svetový deň bez tabaku (31. máj v príslušnom kalendárnom):
         realizujeme:
        celoplošnú školskú nástenku,
        - študenti aj učitelia boli poučení o zákone o ochrane nefajčiarov.
        5. Aktivity organizované k efektívnemu využívaniu voľného času:
        - Prevencia proti extrémizmu (II. ročník, október v spolupráci s CPPP Levice),
        - Adaptácia žiakov v novom školskom prostredí a formovanie vzťahov medzi spolužiakmi v spolupráci s CPPP Levice, (I. ročník, november)
        - návšteva filmových predstavení (priebežne počas školského roka)
        - metodicko – výchovná aktivita: Trestno – právna zodpovednosť za svoje činy a správanie v spolupráci s CPPP Levice (II. ročník, november),
        - Športový deň SPŠSE Levice - celá škola (november),
        - Motivácia k učeniu a ako sa správne učiť– (I. ročník, november)
        - účasť žiakov školy na Burze informácií, prezentácia stredných odborných škôl v rámci Levického okresu,
        - organizovanie Imatrikulácie pre žiakov I. ročníka,
        - Kariérne poradenstvo – v spolupráci s CPPP Levice, IV. ročník (december),
        - sociálno – psychologický tréning: Prevencia látkových závislostí v spolupráci s CPPP Levice, III. ročníka (december),
        - metodicko – odborná aktivita pre žiakov 4. ročníka: Pracovné návyky, hodnoty, morálka, v spolupráci CPPP Levice (december),
        - sociálno – psychologický tréning: Prevencia agresivity a šikanovania žiakov, I. ročník v spolupráci s CPPP Levice (február)
        - sociálno – psychologický tréning: Podpora duševného zdravia v spolupráci s CPPP Levice, III. ročník (marec),
        - pravidelné stretnutia žiakov so ŠVVP I., II., III., IV. ročník so špeciálnym pedagógom,
        - sociálno – psychologický tréning: Prevencia obchodovania s ľuďmi, v spolupráci s CPPP Levice, I. ročník (marec),
        - udržiavanie a upravovanie okolia a areálu školy pri príležitosti ,,Dňa Zeme“ – celá škola,
        - účasť na prehliadke stredných odborných škôl Mladý tvorca Nitra,
        - Športový deň SPŠSE jún, celá škola.

Vypracoval: PaedDr. Peter Mizerák
        koordinátor primárnej protidrogovej prevencie