Uprostred minulého leta sa našej škole vyskytla možnosť ísť na exkurziu do CERNu v Ženeve a túto príležitosť využila Ing. Pallyaová, ktorá oslovila našich žiakov a obrátila sa aj na Gymnázium Andreja Vrábla v Leviciach, či by nemali záujem v dňoch 7. – 11. 10. 2024 tento výlet za poznaním absolvovať. Na prekvapenie mnohých z nás, sa do polovice augusta prihlásilo 40 žiakov z obidvoch škôl. Túto exkurziu pravidelne ponúka a organizuje spoločnosť Amavet – Asociácia pre mládež, vedu a techniku so sídlom v Bratislave.
Naša cesta začala v Leviciach v pondelok 7. 10. 2024 večer, keď sme sa všetci – 23 študentov priemyslovky, 17 gymnazistov a 4 sprevádzajúce učiteľky - pohodlne usadili do autobusu a vyrazili na dlhú, no vzrušujúcu cestu do Švajčiarska. Hlavným cieľom výletu bola exkurzia v Európskej organizácii pre jadrový výskum, známej ako CERN. Po nočnej jazde sme sa počas cesty zastavili v meste Winterthur, kde sme navštívili Technoramu – interaktívne centrum vedy a techniky. Naši žiaci a žiačky mali možnosť vyskúšať si rôzne vedecké experimenty a prehĺbiť si svoje vedomosti v oblasti techniky a fyziky a uvidieť veľmi zaujímavú Bleskovú show. Po návšteve Technoramy sme pokračovali do Francúzska, kde sme mali zabezpečené ubytovanie. Cesta bola síce trochu dlhá, ale viedla popri Ženevskom jazere (Lac Léman) a tak sme si mohli vychutnať krásne výhľady na jazero a okolité pohoria.
Na druhý deň nasledoval vrchol nášho výletu – exkurzia v CERNE. V dopoludňajších hodinách sme mali možnosť prezrieť si a vyskúšať interaktívne expozície, pokusy ako aj v prácu v tíme pri riešení technickej úlohy. V CERNe sme stihli dobrý obed, na ktorom sme stretli aj slovenských fyzikov. Popoludní nás čakalo stretnutie s vedcami resp. pracovníkmi CERNu z Česka, Slovenska a iných krajín, ktorí nám trpezlivo a pútavo vysvetlili princípy a fungovanie urýchľovača častíc. Naši žiaci a žiačky si tak mohli na vlastné oči pozrieť model zariadenia, ktoré je kľúčové pre niektoré z najvýznamnejších vedeckých objavov modernej doby. Jednu z našich skupín napríklad sprevádzal čerstvý absolvent a pracovník CERNu, ktorý pochádza z Piešťan, a svojím pútavým výkladom, entuziazmom ale aj mladým vekom mohol priamo inšpirovať našich študentov k podobným vedeckým a pracovným ambíciám.
Po návšteve CERNu sme si urobili krátku zastávku v Ženeve, kde sme si pozreli najvýznamnejšie pamiatky tohto krásneho švajčiarskeho mesta napr. Palác OSN a dielo Broken Chair (Zlomená stolička), fontánu v prístave vystrekujúcu do výšky 140 metrov alebo slávne kvetinové hodiny. Užili sme si prechádzku mestom, videli sme aj Ženevské jazero a mohli si na chvíľu oddýchnuť. Keď je jasno, zo Ženevy je vidieť aj najvyšší vrch západnej Európy Mont Blanc, ale hoci sme mali celkom priaznivé počasie, Mont Blanc sa schoval v oblakoch.
Na tretí deň sme vyrazili na cestu domov, ale mali sme ju veľmi spríjemnenú návštevou slávnej švajčiarskej čokoládovne Cailler a tradičnej syrárne Gruyere. Všetci sme si tak mohli pochutnať na vynikajúcich miestnych produktoch a dozvedieť sa viac o procese ich výroby a samozrejme si aj nakúpiť rôzne čokolády a syry ako aj iné suveníry.
V piatok 11. 10. skoro ráno sme sa šťastne vrátili domov, plní nových zážitkov a vedomostí, ktoré si určite ešte dlho uchováme v pamäti. Výlet bol veľmi podnetný a veríme, že našich žiakov motivoval na ďalšie vzdelávanie v oblasti vedy a techniky ale aj potvrdil dôležitosť získavania poznatkov v cudzom jazyku.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii výletu, a tešíme sa na ďalšie spoločné akcie.
Mgr. Ivana Gažová