V srdci Európy sa spája kvalita s vášňou pre automobily. Výsledkom toho sú vozidlá, ktoré zvyšujú tep srdca milovníkov áut na celom svete.
V stredu, 20. novembra 2024, sa žiaci I.E (odbor elektrotechnika), I.MS (odbor mechatronika a strojárstvo) a výber žiakov III.E a III.M zúčastnili exkurzie do spoločnosti Volkswagen v Bratislave a do zážitkového centra Aurelium.
Hneď na začiatku exkurzie si žiaci pozreli krátke video o procese výroby v jednotlivých halách. Po tomto úvode nasledovala prehliadka 3 výrobných hál (lisovňa, výroba agregátov, karosáreň a montáž). V lisovni sme mohli vidieť automatizovaný proces výroby dvier automobilov. Vo výrobných montážnych halách sme mohli sledovať celý automatizovaný proces výroby podvozkov a zváranie karosérií pomocou robotov. Zároveň mohli vidieť, že to o čom sa učia v škole na hodinách odborných predmetov, funguje v reálnej praxi. Spoločnosť Volkswagen Slovakia vznikla v roku 1991 a dnes patrí medzi najvýznamnejšie spoločnosti v krajine. Uplatnenie poskytuje tisíckam zamestnancov v závodoch v Bratislave a Martine.
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia je jediným automobilovým závodom na svete vyrábajúcim vozidlá štyroch značiek pod jednou strechou. Produkuje modely Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen Passat a Škoda Superb. Pri výrobe podnik využíva najmodernejšie dostupné technológie, tisícky robotov a inovatívne riešenia zamerané na efektívnu a ekologickú výrobu.
Po ukončení prehliadky vo Volkswagene sme navštívili zážitkové centrum Aurelium v Bratislave. Rovnako ako klasické múzeum využíva aj centrum vedy exponáty, tie však nemajú hodnotu historickú, ale náučnú. Základom je priama interakcia návštevníka s exponátmi. Nájdete tu exponáty so zameraním na fyziku, matematiku, chémiu, elektrotechniku, magnetizmus, termodynamiku, strojárstvo, robotiku, optiku, ale aj sekciu venovanú prírode a ľudským zmyslom. Môžete sa zoznámiť so zaujímavými javmi a princípmi, ako je napríklad fungovanie motorov – zariadení, ktoré menia rôzne druhy energie na inú energiu, napr. tepelnú na mechanickú, veternú na elektrickú.
Na záver vám ponúkame pár záberov z našej odbornej exkurzie.
Ing. Alena Bachoríková, Ing. Ľubica Senešiová