V stredu, 17. apríla 2024, sa v našej jedálni namiešalo súčasné africké menu. Nešlo celkom o jedlo, ale o to, čo dnešnú Afriku okrem iného reprezentuje – popri slonoch je to hlavne elektronika. Prekvapení? Tak to uvedieme na správnu mieru. Nejde až tak o užívanie elektroniky, ako o nekontrolovanú ťažbu nerastov potrebných na jej výrobu a následne o hromadenie elektroodpadu, ktorého sa vyspelé krajiny zbavujú vývozom do tých menej rozvinutých krajín sveta – v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike.
Keď si kupujeme nový mobil, smartwatch, sušičku, či akýkoľvek iný spotrebič, neriešime, ako boli ťažené suroviny na ich výrobu, a že raz i z tohto bude toxický odpad.
Na toto všetko sme chceli upozorniť, keď sme v spomínanú stredu premenili našu jedáleň na takú malú Afriku a pozvali tímy základných škôl z levického okresu, aby sa o probléme elektroodpadu niečo dozvedeli. Popritom si zasúťažili, zhliadli film o najväčšej skládke elektroodpadu pri Accre v Ghane, menili improvizovanú skládku elektroodpadu na zelenú krajinu, recyklovali do zbernej nádoby SEWA, nakupovali za vysúťažené CEDI (ghanská mena) v africkom bufete a absolvovali i náročný Escape room. Cieľom Escape roomu bolo pomyselne pomôcť uniknúť deťom, živoriacim na týchto skládkach a .... dostať ich do školy. Škola pre ne znamená život a budúcnosť.
Keď sa najbližšie pri kúpe elektroniky budeme pýtať – Kúpili sme všetko, čo sme mali?...- pridajme ešte jednu otázku – Naozaj to potrebujem?
Ing., Mgr. Jarmila Kowalczuková